דלג לחלק העיקרי

יצירה שיתופית של ידע בקהילות מוגברות טכנולוגיה

DATA ומדינה - כנס ירושלים לפכ"מ
שם המארח: 
האוניברסיטה העברית בירושלים, הר הצופים
מיקום האירוע: 
אודיטוריום דן ואסונג, בניין רבין למדעי היהדות

כנס ירושלים לפכ"מ השני - 2015

DATA ומדינה
רביעי, 29 אפריל, 2015 - 09:00

לפני כתשעים שנה קמה תוכנית הפכ"מ (פילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה) הראשונה באוניברסיטת אוקספורד. מאז הפכה הראייה הבין תחומית שבישרה התוכנית למקובלת יותר ויותר באוניברסיטאות בעולם. התפיסה לפיה

שאלות כלכליות ופוליטיות שלובות זו בזו באופן הדוק וכי לשני סוגי השאלות היבטים ערכיים, היא תפיסה רווחת מאד. כיום בישראל ישנם רבים העוסקים בשאלות שעל סדר היום הציבורי בראייה הבין התחומית שמבקשת התוכנית לקדם.

 

כנס ירושלים לפכ"מ מיועד לעורר דיון בנושאים מרכזיים בציבוריות הישראלית המזמינים הסתכלות "פכ"מית". לדיון הזה מוזמנים חוקרים ותלמידים בתחום ובתחומים משיקים, העוסקים בו בשירות הציבורי, בוגרי התוכנית וכל הסבורים שהמציאות יכולה לצאת נשכרת מהסתכלות רב-גונית ורב-תחומית.
 

כנס ירושלים לפכ"מ השני יתקיים השנה ביום רביעי ה-29.4 באוניברסיטה העברית בירושלים ויעסוק בנושא data ומדינה.מהפכת המידע משפיעה על כולנו בדרכים שונות והחלטנו לבחון את השפעותיה מהזווית של יחסי האזרח והמדינה. 

את הפאנל יפתח פרופ' שיזף רפאלי שהוא מחלוצי האינטרנט בישראל, חוקר ומרצה בתחום תרבות האינטרנט ותקשורת מתווכת מחשב. רפאלי עומד בראש מרכז שגיא לחקר האינטרנט (לשעבר המרכז לחקר חברת המידע), ומוביל את מיזם משחקי מנהלים באוניברסיטת חיפה. רפאלי גם עסק רבות בשאלות של אתיקה במחשבים ורשתות.

בהמשך הכנס יתקיים פאנל בנושא ההשפעה של מהפכת המידע על הדמוקרטיה הישראלית. בפאנל ישתתפו ד"ר תהילה שוורץ-אלטשולר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופ' קרין נהון מאוניברסיטת וושינגטון והמרכז הבינתחומי בהרצליה וד״ר לילך ניר מהאוניברסיטה העברית בירושלים, בהנחיית שבי קורזן מנכ"לית הסדנה לידע ציבורי. פאנל נוסף יעסוק בהשפעה של מהפכת המידע על הרגולציה. בפאנל ישתתפו פרופ' דוד לוי פאור מהאוניברסיטה העברית, שלומי פריזט (לשעבר הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים העסקיים) ופרופ' דני דולב (לשעבר יו"ר הוועדה הלאומית לפיתוח תשתיות מידע ותקשוב), בהנחיית ד״ר רונן מנדלקרן מהאוניברסיטה העברית.

כמו כן, פרופ' נתן זוסמן, ראש חטיבת המחקר וחבר הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, ידבר על עלויות עסקה בעידן האינפורמציה וד"ר גלית וולנר וד"ר בועז מילר ינהלו שיחה על ההיבטים האתיים של מהפכת האינפורמציה.