דלג לחלק העיקרי

יצירה שיתופית של ידע בקהילות מוגברות טכנולוגיה

ds News name header

מפגש חוקרים: קבוצת "קהלים בחיתולים" עם פרופ' דפנה למיש- יולי, 2015

פרופ' דפנה למיש- חוקרת בעלת שם עולמי בתחומי תקשורת, מהבולטות והמובילות בחקר ילדים, בני נוער ומדיה. היא מכהנת כדיקנית הקולג' תקשורת המונים ואומנויות המדיה באוניברסיטת SIU  בארה"ב. פרופ' למיש היא המייסדת והעורכת של כתב העת Journal of Children and Media, כתבה עשרות מאמרים וחיברה ספרים רבים שהפכו לרבי מכר בתחום ילדים ומדיה ברחבי העולם וביניהם: Children and Media: A Global Perspective; לגדול עם הטלוויזיה: המסך הקטן בחייהם של ילדים ובני נוער. פרופ' למיש ביקרה בישראל על מנת להיפגש ולדון עם חוקרי וחוקרות קבוצת המחקר "קהלים בחיתולים" בראשות פרופ' נלי אליאס ולתת משוב על מחקריהם.

מחקרו של יהודה ברלב בוחן היבטים מרכזיים של שימושי המדיה בחייהם של תינוקות ופעוטות בהקשר המשפחתי לאורך ציר הזמן: תהליך התפתחות ושינוי שימושי המדיה מגיל חצי שנה ועד גיל 3; הפרקטיקות המשפחתיות סביב השימוש במדיה; שימוש ההורים במדיה למטרות חינוך והעשרת ילדיהם ובחינת תהליך התיווך ההורי והאחאי בסביבת המדיה ובכלל זה תהליכי הלמידה הקוגניטיבית וההתפתחות המוטורית. כמו כן, המחקר יבחן את האתגרים שמציבים המדיה החדשים לתיווך ההורי תוך כדי השימוש במדיה.

מחקרה של שני דליות יעסוק בבחינת דפוסי התקשורת בין הורים לילדיהם וכן התקשורת של הילד עם סביבתו, כאשר הם נמצאים במרחב הציבורי וביניהם נמצאת טכנולוגית תקשורת ניידת, כגון טלפון חכם או טאבלט. המחקר מבקש ללמוד על תפקידם המשתנה של ההורים ומבוגרים נוספים במרחב הציבורי רווי הטכנולוגיה וזאת בדגש על מקומו של המרחב הציבורי כמרכיב משמעותי בתהליך הלמידה של ילדים.

מחקרן של ד"ר עידית סולקין ופרופ' נלי אליאס מתמקד בפיתוח כלי מדידה לבחינת הפוטנציאל ההתפתחותי של תוכן מסך לפעוטות. במסגרת המחקר יוגדרו פרמטרים שנוכחותם בתוכן מקטינה את אפקט הפחת של המסך, ולכן מאפשרת לפעוטות שחזור של תוכן, אינטראקציה עם המסך וקידום למידה מן המסך. כלי המדידה שיפותח יציע ליצרני מדיה לפעוטות משאבים לבחירה מדוייקת יותר של מרכיבי התוכן אשר מעודדים למידה ולמקבלי החלטות - בחירה של תכניות ראויות לשידור.